))Zapraszamy na Oficjalną Stronę internetowa Jerzego Roberta Nowaka((

środa, 12 lipca 2017

Kompromitacja prezydenta A. Dudy w związku z jego odmową objęcia patronatu nad obchodami rocznicy rzezi wołyńskiej (I)

Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka świetnie reprezentowali oficjalną stronę polską podczas tak udanej wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce. Tym przykrzejsze na tym tle jest zaskoczenie, jakie zgotował nam wszystkim prezydent Duda, odmawiając patronatu nad społecznym obchodami kolejnej rocznicy wołyńskiej rzezi.
Kresowiacy mają prawo być rozgoryczeni. .Przez dziesiątki lat po wojnie byli pomijani, zapominano o przeżytych przez nich koszmarach i ich tragicznej pamięci. A teraz zostali zlekceważeni przez prezydenta nowej Polski, od której oczekuje się realizowania prawdziwej polskiej polityki historycznej, przywracającej pełną pamięć o polskiej martyrologii. Odmowna decyzja prezydenta A. Dudy wywołała bardzo ostre krytyki ze strony szeregu znaczących postaci zajmujących się problematyką kresową. Już w dniu 8 lipca skrytykował ją ostro na Facebook-u najsłynniejszy dziś chyba popularyzator tematyki kresowej ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski, pisząc : „Prezydent Andrzej Duda odmówił objęcia patronatem honorowym ogólnopolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Obywateli Polskich na Kresach II RP. List datowany na 7 czerwca br. do organizatorów dotarł dopiero teraz. Inną sprawą jest jego oschła forma.
Nie ma też przedstawiciela Kancelarii Prezydenckiej na dzisiejszej konferencji w Muzeum Niepodległości w Warszawie. No cóż, Panu Prezydentowi widocznie już nie po drodze ani z rodzinami ofiar UPA i SS Galizien, ani z organizacjami kresowymi, patriotycznymi i niepodległościowymi, które nakładem pracy społecznej przygotowały owe uroczystości”. (Podkr.-JRN).
Z kolei słynny pisarz i poeta kresowy ,autor scenariusza do filmu Wołyń, Stanisław Srokowski przygotował na temat postawy prezydenta RP bardzo krytyczne oświadczenie Forum Myśli Polskiej pt.”Godne Uroczystości Kresowe. Niegodna Postawa Prezydenta RP”. Przedstawię je w jednym z najbliższych wpisów..
 
Ostro skrytykowała zachowanie prezydenta A. Dudy p. Ewa Siemaszko, współautorka wraz z ojcem monumentalnego dzieła: „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945”. E. Siemaszko powiedziała: „ „To, że pan prezydent nie objął uroczystości patronatem, jest bardzo przykre i smutne. Rozumiem, że mogą być jakieś powody, których nie wypowiada się wprost, otwartym tekstem. Bywają takie sytuacje, że nie można inaczej. Ale forma w jakiej odmówiono tego patronatu, jest porażająca, jest skandaliczna. Ta odmowa brzmi arogancko, nie padły żadne słowa, które świadczyłyby o tym, że pan prezydent jest z nami. (Podkr.-JRN). Urzędniczka, która ten list napisała, najwyraźniej nie zna prawidłowych form grzecznościowych. Nie wiem, co kieruje panem prezydentem, ale osoby przez niego zatrudnione, dodatkowo psują jego wizerunek”. (Cyt. Za: Anna Ambroziak :Bolesna odmowa, „Nasz Dziennik” 10 lipca 2017 r.) Red. A. Ambroziak komentowała w dalszej części tekstu: odmowa rozczarowała uczestników dwudniowych uroczystości upamiętniających ofiary rzezi wołyńskiej .- Spodziewałem się jednak zdecydowanej postawy ze strony naszych władz. A tej nie ma. To zwykła ucieczka - i nasze władze, i władze Ukrainy boja się mówić prawdę o tym,, kto dokonał ludobójstwa na Polakach. Rządowi zależy na relacjach, układach - rozumiem. Ale prawdziwej przyjaźni i zaufania nie buduje się na kłamstwach, czy przemilczeniach, tylko na prawdzie historycznej. Nie można nad nią przedkładać żadnych interesów- uważa pan Eugeniusz z Lublina”.
 
Ja sam pisałem na tym blogu 4 lipca w tekście „Minął tydzień” (I) pt. Prezydent A. Duda odciął się od Kresowiaków: „Ten prezydent - struś, po długim odkładaniu decyzji, ostatecznie odmówił udzielenia swego patronatu nad Ogólnopolskimi Społecznym i Obchodami Dnia Pamięci Ofiar Ukraińskich. Przypuszczalnie Kresowiacy, reprezentując sześciomilionowy elektorat środowisk z Kresów dobrze zapamiętają odmowę Dudy, gdy przyjdzie im rozważyć wybór prezydenta na następną kadencję. Jak widać prezydenta Dudę najmocniej rajcują głównie stosunki z Żydami. Zapytam, w czym ważniejsze od pamięci ponad 150 tysięcy polskich ofiar okrutnych rzezi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej od pamięci 40 ofiar zbrodni kieleckiej w 1946 r, na cześć których uczestniczył z tak wielką pompą w obchodach w lipcu 2016 roku?. Na dodatek kłamliwie w PRL-owskim stylu przedstawiał tę zbrodnię jako rzekomy pogrom, choć chodziło w rzeczywistości o prowokację NKWD i UB. Czy tak powinien zachowywać się prezydent niepodległej Polski?”
 
W internecie grzmią przeciw prezydentowi Dudzie
 
Odmowa prezydenta Dudy wywołała setki negatywnych dlań wpisów na blogach. Powtarzają się opinie, że kresowiacy już nie zagłosują na Dudę w następnych wyborach prezydenckich. A chodzi o potężną część elektoratu - sześć milionów kresowiaków! Oto niektóre jakże wymowne wpisy :

Ada
11h temu
Zawsze popierałam Pana prezydenta. Tym razem powiem tak „Wstyd Panie Prezydencie. Wstyd"
To ten prawdziwy Polak i Patriota, ,,, oczywiście. żałosny koleś i tyle
Sarna
14h temu
Wstyd Panie Prezydencie! 😥
SAMI32
wczoraj (14:46)
Jeśli ja zapomnę o nich TY BOZE zapomnij o mnie - cześć pamięci moich przodków zamęczonych na Wołyniu w Starej HUCIE
Hihi
wczoraj (11:18)
Hmmm,a opluwają brukselczykow i Niemców za polityczną poprawność.
iga
wczoraj (09:05)
Prezydent odmówił ponieważ boi się ukrainców jak panu nie wstyd
zdwatri
wczoraj (14:30)
Z prezydenta Dudy wychodzi poprawność polityczna . Jest na dobrej drodze by skończyć jak Kaz Marcinkiewicz
Danka
8 lipca 2017 at 17:31
To zdrada i nie ma tu innej kategorii. To byli Polacy, którym prezydent RP, wybrany przez naród polski ma oddać cześć i zlożyć hold. Tak bestialsko mordowanym naszym Rodakom.
.
@U.D Dobre,dla mnie ten „prezydencik” od dzisiaj znaczy „mniej niż zero”.
hana
09-07-2017
Ta odmowa daje swiadectwo o nim jako o pseudo Polaku,pseudo patriocie,pseudo prezydencie niby czlowieku i niedouczonym prawniku i historyku. TO NIE NASZ PREZYDENT
Kresowiak
wczoraj (12:21)
Pójdzie w ślady Komorowskiego. On też klęczał jak mógł przed Ukraińcami, no i już nie jest prezydentem! Naród takich zniewag wobec ofiar ukraińskiego ludobójstwa nie wybaczy! Szkoda, że Duda nie wyciąga wniosków i nauki. Najwyraźniej wydaje mu się, że nie ma z kim przegrać drugiej kadencji. Oj, pycha kroczy przed upadkiem! (Podkr.-JRN)
(11:30)polski patriota
Panie prezydencie Duda nieładnie pan postępuje. Nawet jeżeli tego typu uroczystości byłoby w roku 2,3,4 to i tak byłoby nie za dużo dla uczczenia tych zamordowanych w okrutny ,bestialski sposób Polaków. Obowiązkiem prezydenta RP jest patronowanie takim właśnie uroczystościom!!!

jaro7
8 lipca 2017 at 19:10
Duda woli kolacje przy szabasowych świecach i kłanianie się majdanowcom.Ta pacynka to tylko polskojęzyczny prezydent ale nie POLSKI.

Ania
8 lipca 2017 at 17:14
Dudy już na prezydenta Polaków nie można wybierać
Poryck
8 lipca 2017 at 21:56
Cóż, Komorowski też wybrał umizgi do banderowców i jak skończył? Dudę czeka to samo, mojego głosu już nie dostanie!!!
Maciej Mystkowski
8 lipca 2017 at 20:25
Co innego, gdy chodzi o martyrologię żydowską, tu pan prezydent jest zawsze bardzo aktywny, zapewnia o swym zrozumieniu pryncypiów tej społeczności i bez oporów identyfikuje się z wieloma poglądami tego środowiska… Cieszę się, że nie głosowałem na tego człowieka, bo okazał się być takim, jak przypuszczałem! Choć to czego doświadczamy jest bardzo przykre, ma jeden walor, od dziś już naprawdę nikt, choć odrobinę myślący,
nie powinien mieć wątpliwości jakiego prezydenta wybrali nam łatwowierni rodacy
…(Podkr.-JRN)Teraz nic po bezsilnych złorzeczeniach, trzeba czekać do kolejnych wyborów mając nadzieję, że Polska dotrwa do nich w stanie zdatnym do naprawy tego wszystkiego, co ta prezydentura niweczy Może w przyszłych wyborach szansę dostanie jakiś prawdziwy polski patriota-tak nam dopomóż Bóg! . (Podkr.-JRN)
Danka
8 lipca 2017 at 17:22
Hanba, zenada,wstyd! (...)
Danka
8 lipca 2017 at 17:25
Ukaszenie Unia Wolnosci, czyli Sorosem, Sachsem,

Danka
8 lipca 2017 at 17:28
On myli wode sodowa z powinnoscia i sluzba Narodowi: Polskiemu…
SPQR
9 lipca 2017 at 12:41
Przecież ten facet podający się za prezydenta Polaków , nie po to okradł polskich podatników na 4 miliardy złotych , które rok temu w zębach zawiózł kijowskiej juncie żeby teraz pamięć „jakiś tam” pomordowanych Polaków uczcić
Asia
09-07-2017
Nie po to jezdzil na Ukrainę z holdami i pieniędzmi dla banderowcow by ich teraz krytykowac. Praca na szkode Polski to znana forma jego "patriotyzmu"
omc Wyksształciuch
09-07-2017
Panie Prezydencie Pan jest za młody żeby pamiętać zawołanie Ukraińców "jeszcze ne wmerła ukraina od Kijewa do Berlina." Ale za to może coś Pan wie o ss Galitzien?
Andrzej
9 lipca 2017 at 12:46
Duda i PIS popierają nacjonalizm ukraiński.Sprowadzili hordy potencjalnych banderowców.
Przekazali Ukrainie kilkaset milionów zł.Wyraźnie im przeszkadza patriotyzm Polaków.
To nie jest dobra zmiana.
jaro7
9 lipca 2017 at 18:28
Oglądam dzisiaj TV i o dzisiejszych uroczystościach związanych z rocznica ludobójstwa na Wołyniu panuje cisza.Zmowa milczenia jak na zachodzie w sprawie muzułmanów.Mamy zaprzaństwo nie tylko wśród polityków ale i „dziennikarzy”.

1 komentarz:

  1. Niestety w przypadku PiSu pan Duda nie jest wyjątkiem ale raczej normą. Gdyby nie społeczny nacisk, temat Wołynia w ogóle by nie istniał. PiS i "Gazeta Ukraińska" (tak zwany GaPol) zachowują się tak, jakby ich stolicą był Kijów a nie Warszawa. Rząd daje Ukrainie pieniądze na drogi (i to komu: Sławomirowi Nowakowi !!!), chociaż brakuje środków na drogi w Polsce. Ale i tak najgorsze dopiero przed nami. Jeśli premierem zostanie proniemiecki Mateusz Morawiecki, to skala dotacji i ustępstw ze strony PL dla niemieckiego sojusznika jakim jest Ukraina jeszcze wzrośnie. W kwestii ukraińskiej mamy POPiS. Aż dziw bierze, że JK tego nie widzi.

    OdpowiedzUsuń