))Zapraszamy na Oficjalną Stronę internetowa Jerzego Roberta Nowaka((

piątek, 14 lipca 2017

GODNE UROCZYSTOŚCI KRESOWE - NIEGODNA POSTAWA PREZYDENTA RP

OŚWIADCZENIE FORUM MYŚLI POLSKIEJ
 
Kresowianie od ponad siedemdziesięciu lat nieustannie walczą o prawdę i sprawiedliwość w ukazywaniu najnowszych dziejów Rzeczypospolitej, a przede wszystkim o pamięć pomordowanych przez ukraińskich szowinistów w latach 1939-1947 rodaków. Dzięki niestrudzonej pracy rzetelnych badaczy, mimo obojętności lub niechęci władz politycznych kraju, wiemy coraz więcej o tej straszliwej tragedii, która dotknęła Polaków, ale także Ormian, Żydów, Czechów, Cyganów, Rosjan, a także samych Ukraińców, którzy sprzeciwiali się nieludzkiej, banderowskiej ideologii. Ludobójstwo na Kresach objęło cztery pełne województwa, lwowskie, stanisławowskie, tarnopolskie i wołyńskie, a także po części poleskie, lubelskie i małopolskie. Bandy złożone z członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, wymordowały około dwustu tysięcy Polaków i dziesiątki tysięcy obywateli mniejszości etnicznych. Apogeum tych mordów nastąpiło w niedzielę 11 lipca 1943 r. na Wołyniu. Dlatego też 11 lipca, dzięki Uchwale Sejmu RP, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ukraińskiego Ludobójstwa.
 
Dzień ten powinien być uroczyście świętowany przez Państwo Polskie i jego instytucje. Niestety, Państwo Polskie nie wypełnia swojego zadania. Dlatego Kresowianie wzięli organizację tego Dnia w swoje ręce. Środowiska kresowe przygotowały godne i poważne społeczne uroczystości 8 i 9 lipca w Warszawie. Głównym organizatorem tych uroczystości był Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich. W pierwszym dniu, 8 lipca 2017, odbyła się w Muzeum Niepodległości ważna konferencja popularnonaukowa, w której wystąpili znawcy problematyki kresowej, dr Lucyna Kulińska, Ewa Siemaszko, ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski, dr Janusz Gmitruk, prof. Jerzy Robert Nowak, Stanisław Srokowski, prof. Włodzimierz Osadczy, dr hab. Andrzej Zapałowski, Krzysztof Bąkała. Konferencja cieszyła się ogromnym powodzeniem, publiczność dopisała gremialnie. Wśród wielu ważnych wątków, pojawił się też wątek udziału środowisk kresowych w walce o wolną Rzeczpospolitą. Najważniejsi i najbardziej waleczni żołnierze podziemia, AK, żołnierze wyklęci, wywodzili się właśnie z ziem kresowych. Także dziesiątki tysięcy polskich licealistów, którzy tworzyli w latach 1945-1956 tajną, antykomunistyczną opozycję, to byli synowie i córki Kresowian. Mieli więc Kresowianie swój ogromny wkład w budowaniu niepodległej Polski. Dlatego niezrozumiałe jest zachowanie obecnych władz administracyjnych i politycznych kraju, a przede wszystkim Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, który odmówił przyjęcia patronatu honorowego nad Narodowym Dniem Pamięci. Niegodne, lekceważące, wręcz pogardliwe zachowanie głowy Państwa Polskiego wobec tak boleśnie doświadczonych środowisk kresowych, to policzek wymierzony w prawdę i pamięć historyczną. To brak szacunku dla własnego narodu, którego częścią jest sześciomilionowa społeczność kresowa.
Wstyd, Panie Prezydencie! Takie zachowanie, to duży wstyd i hańba.
 
Mimo braku patronatu Prezydenta, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie leży poległy we Lwowie młody żołnierz, obrońca Kresów, na uroczystość upamiętnienia ofiar ukraińskiego ludobójstwa przybyły tysiące Kresowian i warszawiaków, którzy dali dowód wierności zasadom i szacunku dla pamięci narodowej. Godne, poważne i odpowiedzialne uroczystości potwierdziły, że środowiska kresowe są zmobilizowane i potrafią stanąć na wysokości zadania. Wyrażamy duży szacunek i składamy podziękowania Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, MON i Polskiej Policji za wspaniałą postawę i służbę w czasie społecznych uroczystości upamiętniających Ofiary ukraińskiego ludobójstwa. Ze smutkiem trzeba dodać, że przy okazji tak znaczących uroczystości kresowych niemal całkowicie zawiodła prasa codzienna. Żaden z dzienników poza „Naszym Dziennikiem” nie podał informacji na ich temat. Pod naciskiem oburzonej opinii publicznej (krytyk ze strony czołowych działaczy kresowych i ogromnej ilości negatywnych wpisów w internecie ) prezydent A. Duda w ostatniej chwili się zreflektował. Na krótko przerwał urlop i 11 lipca zaimprowizował spotkanie w Gdańsku, przy udziale zaledwie kilkudziesięciu osób wygłaszając krótkie przemówienie o rzezi wołyńskiej.

Forum Myśli Polskiej z szacunkiem odnosi się do postawy Kresowian i potępia niegodne zachowanie Prezydenta, Andrzeja Dudy.

Warszawa 11.07.2017 r.

FORUM MYŚLI POLSKIEJ
Prof. Jerzy Robert Nowak - przewodniczący
Prof. Tadeusz Marczak
Dr Józef Osada
Red. Stanisław Srokowski - rzecznik
Inż. Stanisław Żytecki, AK – sprawy organizacyjno-techniczne
Prof. Jan Wawrzyńczyk
Prof. Zbigniew Zmigrodzki
Andrzej Zapałowski
Red. Miroslaw Kokoszkiewicz
----------------------------------------------------
Wczoraj na blogu wymieniłem moich proponowanych kandydatów na prezydenta RP w następnej kadencji zamiast nieudacznika A. Dudy. Zaliczyłem do nich: Małgorzatę Wassermann, Romana Kluskę, prof. Zdzisława Krasnodębskiego, Janusz Wojciechowskiego. W pośpiechu pominąłem jeszcze jednego bardzo dobrego kandydata - ministra Zbigniewa Ziobro, który bije o wiele długości prezydenta Dudę zarówno intelektem jak i dynamizmem działań. W każdym razie zachęcam wszystkich czytelników moich tekstów do refleksji nad tym, kto będzie najlepszym kandydatem obozu patriotycznego do prezydentury, tak żeby zdążyć go wypromować w opinii publicznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz